-blog usług trmontowych poznań-
Styl rustykalny,
czyli o tym,
jak zaprosić do domu naturę
Łagodne kolory, duża ilość drewna, idylliczny klimat – tak w skrócie można podsumować styl rustykalny, który kojarzy się z najwspanialszymi wakacjami u babci. Nacisk kładzie się tu na prostotę i naturalność, ale nie trzeba przy tym rezygnować z tak istotnego dla nas komfortu. Wręcz przeciwnie – ważne aby wnętrze zapewniało nam spokój i ukojenie.
Czym jest styl rustykalny?
Styl rustykalny to propozycja dla wszystkich pragnących zwolnić, odpocząć, zanurzyć się w spokojnej i idyllicznej atmosferze rodem z domku w górach. Sama jego nazwa pochodzi od słowa „rustic” – w tłumaczeniu na język polski oznacza ono „wiejski” lub „swojski”. I taka właśnie jest ta estetyka – kojarzy się ona z zapachem lasu oraz babcinej szarlotki. Wypełnione domowym ciepłem aranżacje obfitują w drewno, które występuje na podłodze czy w postaci odkrytych, sufitowych belek. Często w takich wnętrzach pojawia się również kominek, wnoszący do środka sporo sielskiego charakteru.
Jak powstał styl rustykalny?
Korzenie stylu rustykalnego tkwią jeszcze w XIX i XX w., a ów nurt aranżacyjny inspirowany jest wyglądem ówczesnych, wiejskich domków w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na niesprzyjające wówczas warunki ekonomiczne, meble do wnętrz wykonywano z dostępnych na każdą kieszeń materiałów, a więc głównie z drewna. To właśnie w tamtych czasach powstał też pierwszy mebel uznany za rustykalny – mamy tu na myśli wykonane zrobione zaledwie z jednej deski krzesło „Adirondack”, które zyskało ogromną sławę na całym świecie.
Jakie meble pojawiają się w stylu rustykalnym?
Meble w stylu rustykalnym oczywiście są wykonywane z naturalnych materiałów, a więc np. z drewna, np. palisandra, wiśni, klonu czy orzecha, które może być dodatkowo celowo postarzane, bielone, bejcowane bądź ługowane – ta „nieidealność” świetnie wpisuje się w omawianą przez nas estetykę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na szlachetnym surowcu widoczne były pozostałości po eksploatacji, np. w postaci przetarć. Co więcej, takie meble często mają imponujące gabaryty i są pozbawione zdobień, choć mogą być rzeźbione – ich najlepszą „dekoracją” są jednak widoczne na nich słoje.
Mile widziane w stylu rustykalnym są meble z nutką vintage, które w mieszkaniu znajdują się od pokoleń i widać na nich upływ czasu – opowiadają one swoją własną, wyjątkową historię. Mogą to być łóżka, krzesła, komody czy kredensy. Nie trzeba się jednak obawiać sof czy foteli tapicerowanych – one także w tej stylistyce doskonale się odnajdą, choć wniosą do całości sporo nowoczesnego charakteru.
Jakie materiały pojawiają się w stylu rustykalnym?
Styl rustykalny nie kończy się na drewnie. Chętnie wykorzystywane są tu także takie materiały, jak kamień czy cegła, które trudno jest jakkolwiek uszkodzić. Ów nurt aranżacyjny upodobał sobie również rattan oraz wiklinę. Sporo bezpretensjonalnego wdzięku wprowadzają do środka też: len, bawełna oraz wełna – z nich wykonywane są miękkie tekstylia. Nieco staroświecki klimat wyczaruje w tych aranżacjach także ceramika – pojawia się ona w formie talerzyków i dzbanków, stanowiących fantastyczną dekorację kredensów. Jak widzisz, śmiało można zestawiać ze sobą tutaj ze sobą różne faktury, wzory czy nawet kolory.
Jakie kolory występują w stylu rustykalnym?
W stylu rustykalnym doskonale sprawdzą się odcienie drewna – dzięki niemu możemy poczuć bliskość natury. Często stosuje się w nich różne tonacje bieli oraz kolory ziemi, a więc łagodne zielenie, stonowane brązy czy ponadczasowe beże. Czasem można również „przemycić” do całości błękity czy żółć, np. w dodatkach. Na próżno szukać tu jednak intensywnych, energetycznych czy jaskrawych barw, które do takich wnętrz po prostu nie pasują.
Jak wygląda oświetlenie w stylu styl rustykalnym?
Lampy, w odróżnieniu od mebli, nie muszą być w stylu rustykalnym wykonane z drewna (choć oczywiście mogą) – ważne, aby stanowiły połączenie prostoty i funkcjonalności. Świetnym wyborem do wnętrz o pełnym ciepła i harmonii charakterze mogą być modele zrobione ze szkła lub metalu, np. mosiądzu, stali, brązu czy miedzi, a do tego przykryte abażurem. Mnóstwo wyjątkowego charakteru wprowadzą tutaj również modele z biało-niebieskiej ceramiki, praktycznego rattanu czy nawet i minimalistycznego drutu. Sielską estetykę idealnie dopełnią kinkiety inspirowane wyglądem latarenek. Lekkości i stylu dodadzą wnętrzom tego typu także kute żyrandole. Ważne, aby ich kolorystyka wpisywała się w całe wnętrze – powinny być zatem utrzymane np. w odcieniach beżu, brązu czy nawet i czerni.
Jakie dodatki dobiera się do aranżacji w stylu rustykalnym?
We wnętrzach rustykalnych pierwsze skrzypce gra natura – to już wiesz. Jak się okazuje, pojawia się ona również w roli dodatków, np. w formie zerwanych z łąki kwiatów, które wnoszą do aranżacji mnóstwo niepowtarzalnego uroku. Co więcej, rośliny bywają często motywem przewodnim np. dzbanków czy poduszek. Jeśli szukasz przepisu na aranżację idealną, rozłóż na stole biały obrus, na nim serwetki z tradycyjnymi wzorami, a na półkach – kosze z wikliny. Ściany mogą zdobić pełne wdzięku, plecione makramy, a także inne, ręcznie robione dekoracje.
Jako że aranżacje w tej estetyce kojarzą się z rodzinnymi wyjazdami na wieś, warto wyeksponować wiekowe fotografie, zwieńczone drewnianymi ramami. Aby wyczarować magiczną aurę we wnętrzu, dobrze jest zostawić również miejsce na świeczki, a także umieścić na półkach ozdobne bibeloty z targów staroci – ważne, aby to zrobić ze smakiem i niepotrzebnie nie zagracać mieszkania.
Jak wygląda salon w stylu rustykalnym?
Bazę całego salonu powinny stanowić drewniane meble – mowa tu nie tylko o stoliku kawowym, ale również o biblioteczce. Aby połączyć omawianą estetykę z praktycznością, dobrze jest pomyśleć o tapicerowanej sofie z nóżkami wykonanymi ze wspomnianego już, szlachetnego surowca. Elementami dekoracyjnymi mogą być dywany, np. te z juty. Warto zadbać w takim wnętrzu także o kredens, który bezsprzecznie przywołuje skojarzenia związane z wakacjami u babci. Kawałek wsi przeniesiesz do wnętrza poprzez prawdziwe, drewniane pieńki, na których z powodzeniem ustawisz świeczki zapachowe. Nierzadko owe pieńki pełnią rolę podnóżków – w takich sytuacji wystarczy ułożyć na nich miękką poduszkę. Jeżeli chcesz, aby Twoje mieszkanie emanowało ciepłem i romantyzmem, polecamy też umieścić w nim kominek.
Jak wygląda sypialnia w stylu rustykalnym?
Do sypialni w stylu rustykalnym w pierwszej kolejności warto zaprosić łóżko z drewnianą ramą, którego wygląd urozmaicisz miękkim pledem. W ramy omawianej przez nas estetyki doskonale wpisuje się także rzeźbiona komoda – wniesie ona do wnętrza sporo wyrafinowanej prostoty. Niepowtarzalny urok i atmosferę wprowadzi również sama roślinnoś
.
Cechą charakterystyczną dla opisywanego nurtu są też odkryte belki stropowe (o ile sypialnia zlokalizowana jest na poddaszu), które kojarzą się ze starymi chatami. Do tego dochodzi podłoga w ciepłej tonacji, dodająca wnętrzu nieco szlachetności. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią ekspozycyjną, możesz umieścić wewnątrz pamiątki z dalekich wojaży. Takie wnętrze odzwierciedli skłonność domowników do niespiesznego tryb życia, a jednocześnie – ich zauroczenie pięknym otoczeniem wsi.
Jak powinna wyglądać kuchnia w stylu rustykalnym?
Najważniejszym elementem kuchni powinien być oczywiście drewniany stół. Trudno wyobrazić sobie to wnętrze również bez kredensu z przeszklonymi witrynami, w którym możesz wyeksponować porcelanowe naczynia z roślinnymi motywami. Niesamowitego wdzięku dodadzą mu kretonowe zasłonki, zapewniające niezwykle przyjemny dla oka efekt. Kompletną całość stworzą one z jasnymi szafkami. Między górną a dolną zabudową warto umieścić kafelki metro, przywołujące skojarzenia związane z prawdziwym piecem kaflowym. Jaki blat do takiej aranżacji wybrać? Najlepiej drewniany lub kamienny – odznacza się on nie tylko pięknym wyglądem, ale i dużą wytrzymałością. Przydadzą się koronkowe serwetki, suszone zioła, całości dopełnią natomiast różnorodne pojemniczki na przyprawy.
Jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym?
Wygląd łazienki w dużym stopniu definiują zastosowane płytki. Mogą one przykładowo imitować prawdziwe drewno. Jeśli chcesz, wybierz na ścianę modele utrzymane np. w odcieniach brązu czy zieleni – podobne rozwiązana warto zastosować na samej podłodze. Z powodzeniem wykorzystasz tu np. cegłę czy nawet i beton. Jaką wannę wybrać? Dobrze sprawdzi się ta w stylu retro, przywołująca atmosferę dawnych czasów. Pamiętaj, że wnętrza rustykalne rozkochane są w detalach, dlatego warto zdecydować się w nich m.in. na wiklinowe, przeznaczone na bieliznę kosze, dodające całości odrobinę przytulności. Aby zmienić łazienkę w oazę ciepła i harmonii, dobrze jest również i tutaj umieścić stołek w kształcie pieńka, na którym przechowasz podręczne kosmetyki czy akcesoria. Dobrym pomysłem okażą się także duże lustra, osadzone w ramach wykonanych z drewna.