-blog usług trmontowych poznań-
Jak dbać o taras kompozytowy?
Deski kompozytowe są trwałe i bardzo funkcjonalne, a jednocześnie pięknie się prezentują. Aby ich walory estetyczne utrzymywały się jak najdłużej, należy je odpowiednio pielęgnować. Na co zwrócić uwagę i o czym nie możesz zapomnieć? Odpowiadamy.
Specyfika tarasu kompozytowego
Taras kompozytowy wymaga mniej czasochłonnych działań pielęgnacyjnych niż drewno – to jeden z powodów, dla którego wybiera go aż tak duża liczba osób. Jednocześnie przypomina je pod względem koloru oraz struktury. Pomimo wszystkich jego zalet nie jest on jednak odporny na zabrudzenia, należy więc regularnie się ich pozbywać.
Czyszczenie tarasu kompozytowego bez wody i usuwanie zarysowań
Dobrze jest regularnie (najlepiej codziennie) korzystać z miotły lub zmiotki, zwłaszcza tej z długim włosiem. Dzięki temu pozbędziesz m.in. pozostałości po roślinach czy piasku i drobnych kamieni, które doprowadzają do nieestetycznych zarysowań. Jeśli się one już pojawią i są niewielkie, można pozbyć się ich m.in. przy pomocy papieru ściernego o średniej lub drobnej gradacji. Alternatywą dla niego może być druciana szczotka oraz stalowa wełna. Ważne jest to, aby nie szlifować tarasu w poprzek ryfli. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jego powierzchnię również odkurzać.
Regularne mycie tarasu kompozytowego
Raz na jakiś czas trzeba również taras kompozytowy myć – radzimy to robić regularnie, a ewentualnych zanieczyszczeń pozbywać się natychmiast. Jeśli są to tłuste zabrudzenia, dobrze jest się je eliminować przy pomocy produktów do pielęgnacji podłóg, które maja właściwości odtłuszczające. Od razu po pojawieniu się plamy dobrze jest przetrzeć ją wilgotną szmatką – dzięki temu całość nie wniknie w strukturę materiału.
Wylałeś na deski wino? Aby nie zostawiło ono po sobie pamiątki, należy je usunąć w ciągu doby. Na podłogę upadł wosk albo sok owocowy? Przydadzą Ci się najpewniej specjalistyczne środki do czyszczenia desek kompozytowych (okażą się one dobrym rozwiązaniem również w przypadku wina, tłuszczu, a nawet węgla, np. po grillu).
W przypadku niewielkich zabrudzeń sprawdzi się woda z płynem do mycia naczyń – możesz ją zastosować i potraktować zanieczyszczenie ściereczką lub mopem. Jeśli brudu w ryflach nagromadziło się sporo, warto zastosować myjkę ciśnieniową – najlepiej używać jej przynajmniej raz na rok, np. po zakończeniu zimy. Należy zaznaczyć, że ciśnienie w tym przypadku powinno wynosić maksymalnie 100 bar, ponieważ w innym przypadku dojdzie do destrukcji desek. Dobrze jest rozpocząć całą operację od niższego ciśnienia, aby następnie sukcesywnie je zwiększać.
Czyszczenie zacieków po deszczu
Pewnym problemem, który może pojawić się w przebiegu korzystania z desek kompozytowych, są zacieki po deszczu – można je zauważyć zwykle w początkowej fazie użytkowania takiego tarasu, jednak nie trzeba się tym martwić, ponieważ znikają one z reguły po kilkudziesięciu dniach.
Pielęgnacja tarasu kompozytowego zimą
A jak powinna wyglądać pielęgnacja tarasu kompozytowego zimą? Najlepiej śnieg usuwać z niego śnieg przy wykorzystaniu łopaty z plastiku lub drewna, a także posypując biały puch solą. Jeśli chodzi o samo odśnieżanie, należy pamiętać, aby czynność tę wykonywać stosunkowo delikatnie, aby nie doprowadzić do zarysowań.
Ochrona kompozytu przed pleśnią
Jak z kolei należy chronić kompozyt przed pleśnią? Należy zadbać oczywiście o to, aby woda nie gromadziła się na deskach, no i oczywiście o odpowiednią cyrkulację powietrza – mamy tu na myśli również przestrzenie poniżej desek, który wymagają pewnej wentylacji.
Impregnacja i olejowanie tarasu kompozytowego
Ważne jest to, że tarasu kompozytowego nie trzeba poddawać impregnacji. Jeżeli masz jednak ochotę nieco go odświeżyć, warto wykorzystać specjalny olej na bazie rozpuszczalnika. W ten sposób barwa desek stanie się nieco bardziej intensywna, a one same – mniej podatne na zabrudzenia. Najważniejsze jest jednak to, że powstaje wówczas warstwa, która chroni taras jeszcze bardziej przed pleśnią oraz małymi szkodnikami. Na rynku można znaleźć również lakiery do kompozytu, jednak to, czy można z ich korzystać, zależy od producenta desek.
Dbanie o równomierny kolor kompozytu
W pierwszych dwóch miesiącach korzystania z desek kompozytowych warto zadbać o ich równomierny kolor. Dobrze jest w tym celu zrobić wszystko, aby był on z każdej strony tak samo nasłoneczniony – w przeciwnym razie może pojawić się ciemniejsza barwa pod nieprzestawianym fotelem.