-blog usług trmontowych poznań-
Usługi elektryczne - Jak barwa światła oddziałuje na wnętrze?
Barwa światła wpływa na atmosferę w konkretnym pomieszczeniu, a przede wszystkim – na nasze samopoczucie. Dlatego dobrze jest ją dostosować do funkcji, jakie spełnia dane wnętrze, a także do panującego w nim stylu aranżacyjnego. Co zatem trzeba wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy.
Czym jest barwa światła?
Barwa światła to jeden z najistotniejszych parametrów światła. Można inaczej powiedzieć, że jest to temperatura koloru określonego źródła światła, a wiec barwa, którą widzimy po włączeniu żarówki. Wyrażona jest ona w Kelwinach [K] – dane na ich temat można znaleźć na każdym opakowaniu żarówki. Wywiera ona potężny wpływ na percepcję konkretnych kolorów.
Jak barwa światła oddziałuje na wnętrze?
Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej żarówki, zwróć uwagę na towarzyszące jej oznaczenia:
5000-6500 K – barwa biała zimna
4000-4500 K – barwa biała neutralna (dzienna)
2900-3300 K – barwa biała ciepła.
Barwa biała zimna
Barwa biała zimn jest lekko niebieskawa i świetnie zdaje egzamin w magazynach czy na parkingach. A czy warto uwzględnić w domu? Jak się okazuje: tak, np. w miejscach, w których czytasz lub piszesz, jako że korzystnie oddziałuje ona na koncentrację. Szybciej doprowadza jednak do zmęczenia niż inne barwy.
Barwa biała neutralna
Barwa biała neutralna dobrze sprawdzi się z kolei właśnie w miejscach pracy, ponieważ zapewnia nam zastrzyk energii. Świetnie spisuje się także w kuchniach oraz łazienkach. Jest ona w największym stopniu zbliżona do światła naturalnego (stąd określenie „dzienna”). Neutralna barwa światła pasuje do tych wnętrz, w których nie wiesz, jakie światło będzie najlepszym rozwiązaniem. Co więcej, jest ona najbardziej przyjazna człowiekowi. Warto o niej pomyśleć także w salonach, w których zamierzasz nie się tylko relaksować, ale też dawać upust swojej kreatywności. Dobrze jest się na taką barwę zdecydować również w galeriach sztuki.
Barwa biała ciepła
Jeśli chodzi o sypialnię i salon, zaleca się światło o ciepłej tonacji, które sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Podobnie wygląda to również w przypadku przedpokojów i korytarzy, a także w jadalni – przy takiej barwie przyjemniej jest jeść posiłki. Ze względu na swoje właściwości, nie jest ona zalecana do biur czy gabinetów. Ciekawostką jest to, że jest to światło najbardziej zbliżone do wschodu oraz zachodu słońca.
Jaka barwa światła pasuje do konkretnego stylu wnętrzarskiego?
Barwę światła warto też dobrać w zależności od stylu, który panuje w Twoim mieszkaniu.
Przykładowo w aranżacjach skandynawskich dobrze jest postawić na temperaturę wynoszącą 4000K-5000 K.
W pomieszczeniach utrzymanych w estetyce prowansalskiej lub rustykalnej lepiej zdecydować się na barwę ciepłą.
Która z barw będzie najlepsza we wnętrzach glamour? Zdecydowanie polecamy tutaj tę neutralną.
We wnętrzach klasycznych rekomendujemy temperaturę barwową na poziomie 2700K-3000K.
Jaką barwę światła wykorzystać przy oświetleniu punktowym?
Oświetlenie punktowe, jak np. lampy z kierunkowymi reflektorami, pozwalają oświetlić – jak sama nazwa wskazuje – konkretne punkty w pomieszczeniu, np. rzeźby czy bibeloty. Wówczas warto postawić na białą barwę neutralną (4000-4500K).
Jaką barwę światła wykorzystać przy podświetleniu akcentowym?
Mówiąc o podświetleniu akcentowym, mamy na myśli głównie lampy podszafkowe oraz taśmy LED. Warto tutaj zastosować neutralne, białe światło. W ten sposób pięknie podkreślisz kolekcję książek na półkach, a także zastawę stołową w witrynach.