-blog usług trmontowych poznań-
Łazienka w stylu retro – jak przenieść się w czasy ubiegłych dekad?
Cenisz klasyczne rozwiązania? Marzysz o wnętrzu, które przeniesie Cię w czasy hippisowskiego Lata Miłości albo do samej Belle Epoque? Twoje serce podbije zatem łazienka w stylu retro, której wizytówką jest ponadczasowy wdzięk idący w parze z odrobiną aranżacyjnego szaleństwa. Magia tkwi tutaj w detalach, a samo wnętrze w tej estetyce zaprasza do podróży po dawnych epokach. Wsiądź z nami w wehikuł czasu i wykreuj łazienkę, o jakiej śnisz od dawna!
Styl retro – co to jest?
Styl retro to estetyka inspirowana najczęściej latami 50., 60. i 70., ale jeśli tego pragniesz, możesz np. „przemycić” do niej elementy np. z czasów dwudziestolecia międzywojennego czy Belle Epoque. Charakteryzuje się ona wyszukanymi dekoracjami i absolutnie wyjątkowym klimatem. Nie brakuje w niej zaskakujących zestawień oraz interesujących połączeń kolorystycznych. Ze względu jednak na to, że aranżacyjnie nawiązuje do poprzednich epok, ma ona niejedno oblicze.
Czym styl retro różni się od estetyki vintage?
Czym różni się styl retro od nurtu vintage? Przede wszystkim tym, że ta pierwsza estetyka jest stylizowana na oryginalnych meblach i dodatkach z wybranego okresu. Z kolei w przypadku konwencji vintage we wnętrzach występują szafki pochodzące faktycznie z lat 50. czy 60. Warto jednak podkreślić, że oba te określenia stosuje się dzisiaj ze sobą zamiennie, dlatego również i my będziemy je traktować niczym synonimy.
Styl retro w łazience i nie tylko – jak się narodził?
W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie często z nostalgią myślimy o poprzednich dekadach. I właśnie z tęsknoty za dawnymi czasami wykształcił się styl retro – miało to miejsce już w latach 20. ubiegłego wieku. Na początku można było go zaobserwować w świecie mody, później zaś zaczął pojawiać się również w samym designie.
Jakie kolory występują w łazience w stylu retro?
W przypadku stylu retro trudno mówić o jednej, konkretnej palecie barw. Z pewnością dobrze tu odnajdzie się jasna kolorystyka z eleganckim beżem lub stylową bielą w roli głównej. Ważne jest to, że wizualnie powiększa ona metraż. Paleta ta muśnięta jest przygaszoną zielenią, przeplataną szerokim wachlarzem brązów. Ciemniejsze kolory często występują tu w formie tła, pięknie eksponującego np. kremowe dodatki.
Nie oznacza to jednak, że na łagodnej kolorystyce kończy się aranżacja wnętrz w stylu vintage. W przypadku mebli nierzadko można zauważyć tutaj modele utrzymane w odcieniach pastelowych, takich jak mięta, róż, czy błękit – barwy te wprowadzają do wnętrza sporo orzeźwiającej świeżości. Jeśli chodzi natomiast o dodatki, warto tu nieco poeksperymentować np. z połyskującymi fakturami, złotem, chromem, jak również i miedzią.
Pragniesz wprowadzić do wnętrza więcej koloru? Nic nie stoi na przeszkodzie. Z powodzeniem możesz więc sięgnąć po tak soczyste barwy, jak np. wyrazisty pomarańcz czy odważny szkarłat. Mile widziane są tu również odcienie musztardowe, słoneczna żółć, a nawet wspomniana już zieleń – tym razem jednak w tonacji butelkowej. Pamiętaj, że warto tu wykorzystać także kontrasty, które – umiejętnie zastosowane – zdynamizują przestrzeń i stworzą ze sobą harmonijny związek. Taki aranżacyjny trik doskonale wpisze się w gusta wielu estetów.
Jakie materiały stosuje się w łazience w stylu retro?
Jeśli chodzi o łazienkę w stylu retro, jednym z najczęściej stosowanych elementów jest drewno, które sprawia, że wnętrza zyskują kameralny charakter. W roli wykończenia ścian i podłóg dobrze zdadzą egzamin kafelki w kształcie kwadratów i prostokątów, często utrzymane w kontrastowych kolorach (jednym z ulubionych połączeń stylu vintage jest biel i czerń), a do tego urozmaicone geometrycznymi wzorami.
Zdecydowanie pierwsze skrzypce odgrywa w łazience retro, zaraz po wannie, wspaniale prezentująca się szachownica, która często stanowi w takich aranżacjach motyw przewodni. W procesie wykańczania wnętrza warto też pomyśleć o płytkach ułożonych w jodełkę, inspirowanych czarem oraz wdziękiem dawnych parkietów. Aby nieco całość urozmaicić, możesz zastosować też płytki w innych kolorach niż fugi.
Spokój i harmonię wniosą do łazienki kafelki metro, imitujące modele wykorzystywane niegdyś do budowy pieców. Na ścianach mile widziana jest również sztukateria, a w całych wnętrzach – motywy florystyczne, które można zastosować np. w formie tapety i które wnoszą do środka nutkę nostalgii Jak widzisz, masz tutaj sporą swobodę aranżacyjną. Warto jednak podkreślić, we wnętrzach retro powinno się stosować materiały wysokiej klasy, tak aby przetrwały one próbę czasu.
Jakie meble i ceramika występują w łazience retro?
W łazience retro centralny punkt stanowi zwykle wolnostojąca wanna, zachwycająca swoją starannie wymodelowaną formą, osadzona najczęściej na lwich nóżkach. Stanowi ona kwintesencję dobrego gustu i smaku. Towarzyszy jej wyrafinowana, stylizowana na starszą armatura, często w odcieniach miedzi, złota lub srebra. Warto tutaj podkreślić, że dawniej nie stosowano kabin prysznicowych, które są tak charakterystyczne dla wielu nowoczesnych pomieszczeń sanitarnych. Jeżeli jednak dysponujesz jedynie niewielkim metrażem, możesz postawić na prysznic pozbawiony brodzika.
A co z umywalkami? Te we wnętrzach retro przybierają z kolei delikatne, pozbawione ostrych kątów formy. Zazwyczaj osadzone są one na postumentach lub drewnianych szafkach. Utrzymane są najczęściej w różnych odcieniach bieli, jednak czasem warto poszaleć z kolorystyką i zdecydować się np. na pastelową żółć, orzeźwiającą miętę czy rozbielony róż. Jeśli chcesz jednak wnieść do wnętrza nieco wyrafinowania, postaw na okrągłe modele w kształcie misy – możesz mieć pewność, że zwrócą one uwagę Twoich gości. We łazienkach w stylu retro bateria łazienkowa miewa również intrygujący wygląd i układa się np. na kształt litery „X”, do tego posiada często klasyczne dwa uchwyty – takie rozwiązanie będzie zgrane stylistycznie z całym wnętrzem.
Uwagę we wnętrzu retro przyciągają również spore, solidne meble, często odziedziczone po dziadkach – mamy tu na myśli głównie szafki i regały, na których można przechowywać kosmetyki czy ręczniki. Wykonane są one najczęściej z drewna wykończonego w eleganckim połysku. Z drugiej strony często spotkamy tutaj także np. szafki pastelowe, inspirowane wzornictwem lat 60. Ważne, aby były one gustowne, stylowe i faktycznie wpisywały się w klimat epoki. Wnętrze łazienki wzbogaci toaletka, która pomoże Ci wykreować wymarzoną „strefę beauty”, a co za tym idzie – stworzyć wielozadaniową przestrzeń do różnych aktywności.
Jakie oświetlenie występuje w łazience retro?
Oświetlenie w łazience retro w dużej mierze zależy od tego, na jakiej epoce się wzorujesz. Jeśli pociągają Cię barokowe dekoracje, efekt pięknej gry świateł uzyskasz dzięki efektownemu żyrandolowi z kryształkami. Cenisz raczej klimat lat 60.? W takim razie pozwól sobie na większą fantazję i nad plastikowym lustrem umieść kinkiet z tworzywa sztucznego, np. kontrastujący z jego ramą.
W sytuacji, gdy łazienka ma okno, warto pokusić się dodatkowo o kolorową, wzorzystą zasłonkę. Jeśli szukasz pomysłu na wytworny salon kąpielowy, idealnie wtopi się w tę aranżację duże zwierciadło w pozłacanym obramowaniu, które perfekcyjnie dopełni wygląd stylowego wnętrza i będzie jego elegancką wizytówką. Zależy Ci na spektakularnym efekcie? Dobierz do niego podobne pod względem estetyki wieszaki na ręczniki.
Jakie dodatki występują w łazience retro?
Umiejętnie dobrane dekoracje pozwolą Ci odtworzyć klimat ubiegłych dekad. Pchli targ i antykwariat to najlepsze miejsca na dodatki w stylu retro, podobnie zresztą jak portale aukcyjne czy nawet… grupy na Facebooku. Nierzadko możesz tam przebierać w bogato zdobionych lustrach, które umożliwią Ci bezproblemowe wykonywanie zabiegów kosmetycznych. Pozwolą Ci one ożywić wnętrze i nadać mu gracji, bez konieczności zatrudniania fachowców.
We wnętrzach retro stylizowane bywają nawet same kosze łazienkowe, przeznaczone na bieliznę i posiadające designerskie uchwyty – akcesoria te budują kameralny, bardziej przytulny klimat. Jeśli masz taką możliwość, możesz pokusić się również o niebanalne grzejniki, zachwycające dekoracyjnymi detalami – podkreślają one urodę łazienki. Warto pamiętać, że w przypadku tego stylu jednak co za dużo, to nie zdrowo – raczej należy zachować umiar, jeśli chodzi o bibeloty, tak aby nie powstał efekt zagracenia.