-blog usług trmontowych poznań-
Kuchnia w stylu vintage, czyli o nostalgii przeplatanej przytulnością
Kuchnia w stylu vintage to przestrzeń, gdzie odczuwalna absolutnie wyjątkowa, pełna przytulności aura. Jest ona często pełna kolorów i kontrastów, a przy okazji doprawiona również nutką ekstrawagancji. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat, jakie kolory w tym przypadku należy dobrać i które dodatki okażą się ciekawą propozycją aranżacyjną? W tym artykule podajemy garść praktycznych wskazówek!
Styl vintage – co to jest?
Styl vintage to nurt aranżacyjny, który nie jest jednorodny, czerpie bowiem inspiracje z różnych epok. Przywołuje często skojarzenia związane z latami młodości, a tym, którzy urodzili się dopiero niedawno, pozwala niejako wsiąść w wehikuł czasu. Warto pamiętać, że styl vintage nie ogranicza się jedynie do starych i stylizowanych na wiekowe przedmiotów, można je łączyć również z bardziej nowoczesnymi elementami wyposażenia i wcale nie będzie to przejawem ekstrawagancji.
Najczęściej w takich wnętrzach występują meble pochodzące z lat 50. i 60., jednak z powodzeniem mianem „vintage” możemy dziś określić także i te z lat 80. i 90. Ich wspólnym mianownikiem jest nienachalna elegancja oraz nostalgiczna przytulność.
Styl vintage w kuchni i nie tylko – jak się narodził?
Styl retro powstał w wyniku tęsknoty za minionymi epokami. Ciekawostką jest to, że najpierw modę na to, co stare, zapoczątkowano w branży odzieżowej, dopiero później rozszerzyła się ona również na świat wnętrzarsko-aranżacyjny. Cały proces miał miejsce w latach 20. ubiegłego wieku, jednak do dziś ubiegłe dekady budzą w nas nostalgię, dlatego owa estetyka jest wciąż żywa i nie schodzi z wnętrzarskiego podium od wielu sezonów, wraz z kilkoma innymi stylami aranżacyjnymi.
Czym różni się styl vintage od retro?
Zastanawiasz się, czym różni się styl vintage od retro? Przede wszystkim tym, że w przypadku tego pierwszego wykorzystuje się faktyczne meble pochodzące z dawnych epok, natomiast jeśli chodzi o styl retro, stosuje się elementy wyposażenia, które są jedynie stylizowane na starsze. W tym artykule udowadniamy jednak, że oba style można śmiało ze sobą zestawiać.
Jakie kolory występują w kuchni w stylu vintage?
Kuchnia w stylu vintage to przestrzeń, w której często widoczne są niekonwencjonalne zestawienia kolorystyczne. Trudno więc mówić tutaj o jakimkolwiek schemacie barwnym. Często stosuje się tutaj jednak pastele, np. w formie mięty, różu czy nawet błękitu – w takich barwach utrzymane dawniej były często sprzęty AGD. Nierzadko kolory nie są jednak rozbielone, a bardziej intensywne i soczyste – mogą one całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia. Dużo więc zależy tutaj zatem od Twoich indywidualnych upodobań.
Same fronty szafek i blaty w stylu vintage wyróżniają się jasną paletą barw i utrzymane są np. w odcieniach złamanej bieli czy popielatych szarościach, które jednak – w połączeniu z innymi elementami wyposażenia – emanują ciepłem. Warto podkreślić, że styl retro upodobał sobie również kontrasty. W tym przypadku możesz sobie zatem pozwolić nawet na bardzo odważne eksperymenty z kolorami, wzorami, formami czy fakturami.
Jakie materiały stosuje się w kuchni w stylu vintage?
W stylu vintage, podobnie zresztą jak w wielu innych, króluje drewno. Może ono być wykończone w dyskretnym macie lub elegancko połyskiwać – to już zależy od Twoich preferencji. Co więcej, w niektórych przypadkach jest ono przecierane – taki efekt aranżacyjny określa się mianem „shabby chic”. W celowo postarzane aranżacje wpiszą się również płytki drewnopodobne, a podłogę uzupełnią idealnie te klinkierowe. Mogą one być także wzorzyste, a do tego ułożone w szachownicę – to prawdziwy must-have w tego typu wnętrzach. Warto dodać, że w kuchniach vintage stosuje się często ceramikę oraz wiklinę, które też przywołują skojarzenia związane z przytulnością.
Jakie meble występują w kuchni vintage?
W kuchni vintage częstymi gośćmi są szafki z przeszklonymi drzwiczkami. Często ich fronty są frezowane, a czasem również pomalowane farbą olejną. Na szczycie szafek widoczne są dekoracyjne gzymsy – rynek meblarski oferuje dziś całkiem szeroki wybór tego typu modeli. Całość warto uzupełnić o witryny, w których możesz wyeksponować zastawę stołową – zupełnie jak u babci. Charakterystyczne w aranżacjach vintage są także same uchwyty, które bywają udekorowane, a czasem też są wykonane z metalu. Warto zwrócić uwagę też na baterie retro – pięknie prezentują się zwłaszcza te z mosiądzu lub miedzi.
Jeżeli dobrze pamiętasz czasy ubiegłych epok, wiesz, jak istotny w pomieszczeniu był wtedy stół. Dlatego stanowi on obowiązkowy element kuchni w stylu vintage. Najczęściej występuje w swojej naturalnej brawie lub w formie bielonej. Ważne, aby był gustowny, pomysłowy i idealnie wpisywał się w wygląd strefy jadalnianej. Zaproś dla niego do towarzystwa również krzesła z toczonymi nogami, cechujące się dobrym stylem i elegancją. Pamiętaj, że masz prawo dodać do wnętrza elementy retro, a więc np. stylizowany na lata 60. sprzęt AGD. Jak widzisz, Twoja kuchnia przestrzeń może być wręcz pełna ciekawych, designerskich rozwiązań.
Jakie oświetlenie występuje w kuchni vintage?
Oświetlenie do kuchni vintage powinno być spójne z resztą aranżacji oraz starannie przemyślane. Podobnie jak dodatki, znajdziesz je albo na pchlich targach, albo w sklepach, w których jest ono stylizowane na starsze. Wybierz lampy fabryczne, emanujące własną, dość surową aurą, a unikniesz banalnej aranżacji. Mile widziane są w takich wnętrzach również wyrafinowane żyrandole o skomplikowanych formach, które wieczorem tworzą wyjątkowy nastrój, natomiast za dnia stanowią efektowną dekorację wystroju.
Zwróć uwagę także na drewniane lampy wyposażone w szklane klosze o mlecznej lub delikatnie przydymionej barwie, które będą idealnie harmonizować z aranżacja vintage. Interesującą propozycją mogą okazać się też lampy o kształcie rozchylonych stożków, które w wyjątkowy sposób łączą aspekt estetyczny z użytkowym.
Jakie dodatki występują w kuchni vintage?
Dodatki w kuchni vintage często pochodzą ze strychów babć oraz targów staroci. Masz ochotę dodać nieco klimatu retro? W takim razie pomyśl o plakatach prezentujących np. zupy marki Campbell’s lub o innych pracach Andy’ego Warhola – okrasisz w ten sposób wnętrze dawką artyzmu. Świetnym rozwiązaniem okaże się również zaproszenie do środka roślin, np. suszonych kwiatów czy świeżych ziół, które wykreują ciepły, domowy nastrój. A skoro już mówimy o dobrych praktykach, ciekawym dopełnieniem kuchni mogą okazać się także modne, utrzymane w starym stylu pojemniki na kawę, herbatę, cukier czy sól – oferta rynkowa jest pod tym względem bardzo bogata.
Sentymentalną dekoracją kuchni vintage będzie również wzorzysta porcelana o bardzo uniwersalnym charakterze. Wnętrze fantastycznie ozdobią także niektóre tradycyjne urządzenia, np. stylowy młynek do kawy, który uczyni całą przestrzeń nieco atrakcyjniejszą. Ozdobną funkcję mogą przejąć nawet przekazywane z pokolenia na pokolenie książki kucharskie – nieco spersonalizują one wnętrze kuchni. Interesujący wygląd nadadzą mu też odpowiednio dobrane zasłonki oraz zazdrostki, stanowiące prawdziwą „klasykę” gatunku.
Jak widzisz, do wykreowania przytulnego wnętrza vintage nie trzeba wiele. Pamiętaj jednak, że pewną pułapką aranżacyjną może okazać się tutaj nabywanie zbyt dużej liczby dodatków, które czasem niepotrzebnie „zagracają” przestrzeń. Należy tutaj zatem zrezygnować z estetyki nadmiaru.