-blog usług trmontowych poznań-
Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?
Kuchnia w stylu rustykalnym kojarzy się z zapachem pysznego, domowego chleba oraz najwspanialszymi wakacjami na wsi. Sielankowy klimat, mnóstwo drewna i dodatki podkreślające bliskość z naturą – oto główne jej wyznaczniki. Do tego często dochodzą folklorystyczne wzory oraz pamiątki znalezione na strychu lub bibeloty z pchlich targów. Dowiedz się więcej.
Styl rustykalny – co to jest? Na czym polega?
Styl rustykalny to nurt aranżacyjny, który łączy przytulność z sielskim klimatem. Jeśli wiejskie chaty kojarzą Ci się smakiem wiejskiego mleka, zapachem drewna i polnych kwiatów, a przede wszystkim z niepowtarzalną, idylliczną atmosferą, to właśnie o taki klimat tutaj chodzi.
Mimo że rustykalna estetyka kojarzy się ze swojskością, nie musi być pozbawiona elegancji. Często widoczne są w niej elementy nawiązujące do ludowej tradycji, ale nierzadko też stosuje się w niej nowoczesne rozwiązania – w ten sposób styl rustykalny staje się coraz bardziej eklektyczny. Ważne, aby tak zaaranżowana przestrzeń była przytulna i wypełniona domowym ciepłem. Dlatego warto podkreślić tutaj te elementy, które często się zakrywa – cegłę, nierówny tynk czy stropowe, drewniane belki, nadające wnętrzu mnóstwo uroku.
Styl rustykalny w kuchni i nie tylko – jak się narodził?
Istnieją dwie teorie na temat korzeni stylu rustykalnego. Jedna z nich mówi, że powstał on na przełomie XIX i XX w. w Stanach Zjednoczonych, kiedy to – ze względu na trudne warunki ekonomiczne – meble wykonywano z prostych materiałów, które znajdowały się „pod ręką”, a więc głównie z drewna. W tym czasie powstało też słynne krzesło składające się z jedenastu części tej samej deski – zyskało ono ogromną sławę i często określa się moment wykonania go za początek omawianej przez nas estetyki.
Według drugiej teorii styl rustykalny narodził się jeszcze wcześniej, bo na przełomie XVIII i XIX w. W tamtych czasach wielu ludzi migrowało ze wsi do miast. Po pewnym czasie zaczęli tęsknić oni za sielskim klimatem, stanowiącym antytezę dla postępującej industrializacji. W ten sposób omawiana przez nas estetyka zaczęła wkraczać do miejskich domów.
Jakie materiały stosuje się w kuchni w stylu rustykalnym?
Zabudowa kuchni rustykalnej bazuje przede wszystkim na naturalnych materiałach, które w dużym stopniu odwołują się do wiejskiej, malowniczej natury. Spośród nich pierwszorzędną rolę odgrywa lite drewno – to ono nadaje wnętrzom sporo świeżości i wdzięku. Jak najbardziej mogą być na nim widoczne sęki, słoje, rysy czy przetarcia – to one stanowią najlepszą ozdobę aranżacji i dobrze, jeżeli takich „niedoskonałości” jest na owym surowcu całkiem sporo.
Jeśli chodzi o same gatunki drewna, świetnie zdają tu egzamin: jesion, czereśnia, orzech, olcha, sosna, buk, no i oczywiście dąb. Zazwyczaj występuje ono w formie niemalowanej – w ten sposób eksponuje się jego wyjątkową, naturalną fakturę. Z powodzeniem można pokryć je jednak warstwą farby.
Mile widziane w kuchni rustykalnej są również kafle rodem z wiekowego pieca. W ów styl świetnie wtapia się także surowa cegła, którą można umieścić na ścianie – czerwoną lub malowaną na biało. Na pionowych płaszczyznach dobrze będzie prezentował się też nierównomiernie zaaplikowany tynk, kojarzący się z wiekowymi, wiejskimi chatami. W niektórych aranżacjach tego typu można dostrzec nawet i kamień, przy czym powinien on występować w swojej naturalnej formie, a nie polerowanej. Warto pomyśleć też o betonie, dodającym całości nieco industrialnego sznytu, a jednocześnie nieodbierającym wnętrzom wyjątkowej przytulności. W projekcie kuchni w omawianej estetyce dobrze jest wprowadzić też akcenty bawełnianie, lniane oraz wiklinowe.
Jaki materiał najlepiej sprawdzi się w roli blatu? Nasza propozycja to wspomniany już kamień, który będzie wspaniale komponował się z resztą pomieszczenia. Oczywiście z powodzeniem możesz zastosować tutaj drewno lub bardziej praktyczny, inspirowany wyglądem tego budulca laminat. W kuchni rustykalnej często pojawia się również szkło, pięknie harmonizujące z opisywanym przez nas budulcem.
Jakie kolory występują w kuchni w stylu rustykalnym?
Kuchnia w stylu rustykalnym skąpana jest przede wszystkim w barwach inspirowanych naturą – wspaniale dopełniają one rozmaite meble oraz dodatki. W zależności od Twoich preferencji, możesz postawić raczej na kolory jaśniejsze (w postaci bieli, beżu, kremu czy kości słoniowej) lub ciemniejsze (w formie brązów, szarości czy butelkowej zieleni). Paletę wzbogacają błękity, które doskonale przełamują monotonię drewna oraz pastelowa zieleń – dodaje mu ona świeżości oraz lekkości. Czasem wprowadza się również do nich jasny fiolet – jest to swoisty ukłon w stronę stylu prowansalskiego. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby różne odcienie ze sobą umiejętnie łączyć i miksować – ważne, aby stworzona z nich kompozycja nie męczyła wzroku.
Jakie meble występują w kuchni rustykalnej?
Meble w rustykalnym lokum mają z reguły proste kształty i są wykonane przez rzemieślników, tradycyjnymi metodami. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj masywny, drewniany stół, przy którym może zasiąść cała rodzina, aby celebrować wspólnie spędzane ze sobą chwile – dlatego najlepiej jest, jeżeli wnętrze posiada spory metraż. Alternatywą dla tego mebla może być klasyczna, rzadko stosowana już ława. W strefie jadalnianej odpowiedni, rodzinny klimat „zbudują” również krzesła, najlepiej wykonane z tego samego surowca. Podłoga – także drewniana, będzie stanowiła z kolei piękne tło dla jaśniejszych mebli.
W wielu przypadkach meble w kuchni rustykalnej są stylizowane na starsze – można powiedzieć, że stanowi to sedno stylu rustykalnego. Dotyczy to np. szafek kuchennych z przeszkleniami oraz dekoracyjnymi szprosami. W zależności od Twoich preferencji, mogą być one bardzo ascetyczne w formie bądź ozdobione stylowymi frezami. Warto zwrócić uwagę na detale, takie jak np. uchwyty, ponieważ to właśnie one wprowadzają mnóstwo uroku do wnętrza. Do zabudowy kuchennej należy sprytnie „wpleść” również sprzęt AGD, który może wyglądać starszy niż jest w rzeczywistości. Ważne miejsce we wnętrzu nierzadko stanowi także wyspa kuchenna, jednak nie ona elementem obowiązkowym.
Charakterystyczne umeblowanie w kuchni rustykalnej składa się również z kredensu, w którym można przechowywać reprezentacyjną zastawę stołową z motywem kwiatów w roli głównej. Wyjątkowy klimat wsi wyczarujesz we wnętrzu także dzięki półkom – z powodzeniem wyeksponujesz na nich ceramiczne naczynia czy wielobarwne przetwory pokryte haftowanymi czapeczkami. W koncepcję kuchennej, wiejskiej aranżacji idealnie wpiszą się też pojemniki na cukier czy kawę. Unikalnym „akcentem” dekoracyjnym będzie kominek, przy którym można usiąść i się zrelaksować, obserwując tańczące języki ognia – jak widzisz, wbrew pozorom wcale nie musi się on znajdować w salonie.
Jakie oświetlenie występuje w kuchni w stylu rustykalnym?
W kuchniach w omawianym nurcie aranżacyjnym często ważne miejsce zajmują lampy żeliwne, które wspaniale harmonizują z drewnianymi stołami. Pełen potencjał wnętrza wykorzystasz, decydując się także na modele wykonywane z celowo postarzanego metalu (np. miedzi), nadgryzionego zębem czasu. Zazwyczaj mają one kolor beżowy, brązowy lub czarny. Jeśli pragniesz przełamać rustykalną konwencję i wprowadzić nieco loftowego klimatu, możesz nad stołem umieścić lampę typu pająk. Zazwyczaj rustykalne wnętrza świetnie wyglądają też w towarzystwie bardziej dekoracyjnych lamp z abażurem, które efektownie doświetlają wnętrze. Dobrze jest pamiętać tutaj o odpowiednich żarówkach – zapewnią one wnętrzu ciepłą barwę i stworzą w nim przytulny klimat.
Jakie dodatki występują w kuchni rustykalnej?
Pięknymi dodatkami do kuchni rustykalnej okażą się zebrane z łąki dary natury – kwiaty, a także suszone zioła. Chcąc podkreślić przytulny klimat wnętrza, warto pozostawić miejsce w nim na romantyczne obrazy prezentujące np. polne maki. Na oknach można często zauważyć wykończone koronką zazdrostki, które wprowadzają do wnętrza nieco słodyczy, a na tkaninach – folklorystyczne lub roślinne motywy. Na ścianach królują z kolei relingi – z powodzeniem umieścisz na nich podręczne, kuchenne akcesoria w postaci drewnianych łyżek czy praktycznych garnków.
W aranżacjach rustykalnych wspaniale prezentują się zasłony z naturalnych materiałów, np. bawełny czy lnu – zapewniają one większą intymność oraz chronią przed wzrokiem przechodniów. Jeżeli marzysz o wnętrzu urzekającym przytulnością, rozważ umieszczenie na stole obrusu wykonanego przez babcię. Mile widziane jest również rękodzieło, m.in. w formie ręcznie plecionych makram. Beztroski klimat wyczarujesz przy użyciu urokliwych bibelotów prosto z targów staroci. Swoistym zwieńczeniem dekoracyjnym okażą się tutaj wiekowe, stylowe zegary, które będą niespiesznie odmierzały czas w pełnej ciepła, idyllicznej atmosferze.