-blog usług trmontowych poznań-
Kuchnia w stylu japandi, czyli wnętrze zachęcające do odpoczynku od miejskiego zgiełku
Kuchnia w stylu japandi to przestrzeń, w której nie tylko serwuje się posiłki. To miejsce, w którym aż chce się przebywać, jest ono wszak przyjemne w odbiorze i odprężające. Stosuje się tutaj wysokiej jakości materiały, nie ma jednak miejsca na zbędne ozdobniki mogące doprowadzić do nadmiaru bodźców – omawiana przez nas estetyka ma z założenia uspokajać oraz koić zmysły. Dowiedz się więcej.
Styl japandi – co to jest?
Styl japandi stanowi połączenie japońskiego wzornictwa oraz skandynawskiego minimalizmu – sama jego nazwa to fuzja określeń takich, jak „japan” oraz „scandi”, oznaczających dwie różne estetyki. W takich przestrzeniach widoczne jest zatem typowe dla Kraju Kwitnącej Wiśni dążenie do ładu oraz harmonii, a zarazem przywiązanie do minimalizmu i funkcjonalności, charakterystyczne dla stylu skandynawskiego.
Wyrafinowana prostota idzie w przypadku stylu japandi pod rękę z przytulnością, a elegancja – z poczuciem bezpieczeństwa. Podkreśla się tutaj także na różne sposoby bliskość z naturą, którą odczuwają zarówno mieszkańcy Japonii, jak i osoby pochodzący z krajów skandynawskich. Ważne są tutaj również takie aspekty, jak komfort oraz stylistyczna dyscyplina.
Styl japandi w kuchni i nie tylko – jak się narodził?
Korzenie stylu japandi tkwią jeszcze w XIX w. To właśnie wówczas pochodzący z Danii projektanci zaczęli eksplorować Japonię w poszukiwaniu nowych, aranżacyjnych inspiracji. Wielu z nich zakochało się w tamtejszej, azjatyckiej estetyce. Ślady tych wydarzeń znalazły odzwierciedlenie nie tylko w architekturze, ale również i ceramice. Na jakiś czas zapomniano o tej stylistyce, tymczasem w XXI w. ponownie zyskała ona na popularności i ponownie zachwyciła m.in. architektów oraz dekoratorów.
Jakie kolory występują w kuchni w stylu japandi?
Podstawę stylu japandi stanowią łagodne, neutralne barwy. Prym w palecie kolorystycznej wiodą zatem stylowe beże, złamane biele czy wyrafinowane kremy, na bazie których można zbudować przepiękną kuchnię. Całości dopełniają eleganckie szarości, ale również i dyskretne brązy. Wszystkie te barwy sprawiają, że wnętrze zachęca do błogiego relaksu oraz wyciszenia.
Aby stworzyć piękną i spójną koncepcję aranżacyjną, warto pamiętać również o zieleniach, nawiązujących oczywiście do natury, która jest tak istotna zarówno dla mieszkańców krajów skandynawskich, jak i Japonii. Potrzebujesz większego urozmaicenia? Obawiasz się, że wnętrze będzie prezentowało się zbyt monotonnie? Możesz do niego wprowadzić kasztan lub lekko rdzawą czerwień – dzięki temu zyska ono na wyrazistości. Pamiętaj jednak, aby korzystać z tych kolorów z dużym wyczuciem.
Jakie materiały stosuje się w kuchni w stylu japandi?
W stylu japandi stosuje się przede wszystkim materiały naturalne. Najważniejszym budulcem jest tutaj drewno, zwłaszcza takie, na którym można zauważyć wyraźny rysunek słojów, stanowiący najwspanialszą jego dekorację. Efektywnym sposobem na przekształcenie przestrzeni może być również włączenie akcentów wykonanych z kamienia oraz ceramiki. Mimo że mogą być one na pierwszy rzut oka zbyt surowe, wspaniale łączą się z cieplejszymi elementami z rattanu, wikliny oraz bambusa, a także z przedmiotami z lnu oraz bawełny, które pięknie wpisują się w każdą aranżację Zależy Ci na metalu lub szkle? Takie materiały też wspaniale wkomponują się w opisywany nurt aranżacyjny i wspaniale ożywią one przestrzeń w duchu japandi.
Jakie meble występują w kuchni japandi?
Jeśli chodzi o kuchnię w stylu japandi, dominują tutaj geometryczne bryły w duecie z czystymi liniami. Wszystko to ma na celu uzyskanie minimalistycznego efektu, co jest dość trudne, biorąc pod uwagę liczbę sztućców, naczyń oraz innych przedmiotów gromadzonych w tym pomieszczeniu. Uwagę tutaj przykuwają głównie fronty, wykonane z naturalnego drewna. Dobrze jest przemyśleć również wysokość mebli – często są one niskie, co stanowi wyraźne nawiązanie do kultury Japonii.
Jako że w opisywanym przez nas stylu istotne są nie tylko aspekty estetyczne, ale również użytkowe, jak np. funkcjonalność i dobra organizacja, często korzysta się z praktycznych, ukrytych schowków. Pragniesz wyeksponować piękną zastawę stołową? Możesz to zrobić na pływających półkach, które pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną.
A co z samym stołem? Zazwyczaj usytuowany jest on na środku wnętrza, zachęcając w ten sposób domowników do wspólnego celebrowania chwil przy aromatycznej filiżance herbaty. Alternatywą dla niego może być wyspa kuchenna z otwartymi półkami, które zwiększą jej walory praktyczno-użytkowe, a zarazem nadadzą jej nieco lekkości. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na stół, czy też na wyspę, zaopatrz się w krzesła, które zapewnią komfortowe podparcie dla Twoich pleców.
Jakie oświetlenie występuje w kuchni w stylu japandi?
We wnętrzach w stylu japandi dużą rolę odgrywa światło naturalne. Z tego powodu dobrze jest pomyśleć o rozległych oknach, osadzonych najlepiej w drewnianych framugach, a także o drzwiach tarasowych. W ten sposób można połączyć wygląd własnego wnętrza z malowniczymi pejzażami na zewnątrz, tworząc jedyną w swoim rodzaju, kojącą kompozycję.
Zastanawiasz się, jakie oświetlenie preferowane jest we wnętrzach omawianego typu? Najlepiej postawić w tym przypadku m.in. na kinkiety, które zapewniają lekko przytłumione, delikatne światło – w ten sposób możesz wykreować w kuchni kameralny klimat i sprawić, że po prostu będzie przytulniej. Stylu i elegancji nadadzą wnętrzu również lampy papierowe, tak charakterystyczne dla japońskiej estetyki. Idealnie zdadzą one egzamin wtedy, gdy zapadnie zmierzch, tworząc we wnętrzu wyjątkową oprawę świetlną, pozwalającą na wspaniały relaks w domowym zaciszu.
Jakie dodatki występują w kuchni japandi?
Zgodnie z filozofią wabi-sabi styl japandi stawia na dodatki, które nie są perfekcyjne – Japończycy odczuwają pewien szacunek wobec przedmiotów nadgryzionych zębem czasu i opowiadających swoją własną historię. Nie brakuje tu jednak również tekstyliów, a więc np. obrusów, zasłon czy miękkich poduszek – wnoszą one do wnętrza sporą dawkę ciepła i przytulności.
Warto wpleść do aranżacji również rośliny doniczkowe – w takich wnętrzach często goszczą m.in. drzewka bonsai, świetnie wpisujące się w japońsko-skandynawski klimat, a zarazem wprowadzające do wnętrza porcję świeżości. Co ciekawe, rośliny bywają też często głównymi bohaterami rysunków i grafik, które stanowią fantastyczną dekorację ścian oraz wpisują się w całą linię kolorystyczno-stylistyczną. Pionowe płaszczyzny nierzadko zdobią także dekoracyjne makramy, które ujmują swoim wdziękiem oraz ciepłem. Artystyczne rękodzieło jest – tak naprawdę – bardzo istotnym elementem tego rodzaju wnętrz i pozwala odzwierciedlić osobowość właściciela.
Jednocześnie należy podkreślić, że w stylu japandi elementów dekoracyjnych nie powinno być zbyt wiele, tak aby nie zaburzyć panującej we wnętrzu harmonii. Mają one być z założenia jedynie swoistą kropką nad „i”. Każdy przedmiot, zgodnie z tą filozofią, powinien mieć również określone zastosowanie i harmonijnie współgrać z resztą otoczenia, a co za tym idzie – idealnie wpisywać się w omawiany przez nas, ponadczasowy design.