-blog usług trmontowych poznań-
Kuchnia w stylu boho – miejsce pełne nieokiełznanej swobody
Naturalne materiały, zabawa fakturami i teksturami, podkreślanie bliskiej relacji z naturą – oto wyznaczniki stylu boho. Choć jeszcze kilka lat temu dominowała pełna kolorów, klasyczna jego odmiana, teraz szala przechyla się w stronę jej skandynawskiego oblicza. Jak zatem powinna wyglądać kuchnia w stylu boho i w jaki sposób należy ją zaprojektować? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
Styl boho – co to jest?
Styl boho to nurt aranżacyjny, pełen indywidualizmu, nieokiełznanej swobody oraz niekonwencjonalnych rozwiązań. Spotykają się tu ze sobą rozmaite wzory, kolory i faktury, które tworzą wnętrze pełne oryginalności oraz wyrafinowania. Nacisk kładzie się tu również na ekologię oraz zamiłowanie do tego, co stare i pozornie niepotrzebne, dlatego meble w takim wnętrzu często pochodzą z drugiej ręki.
Ważne jest również to, że przestrzeń w stylu boho powinna być maksymalnie spersonalizowana i w pełni pozwalała na ekspresję osobowości samego właściciela. W przestrzeniach boho bardzo ważną rolę odgrywają też dodatki: często przywiezione z podróży lub znalezione na pchlich targach.
Styl boho w kuchni i nie tylko – jak się narodził?
Korzeni stylu boho możemy doszukiwać się już w XIX w., kiedy to w Paryżu zamieszkała artystyczna bohema – to właśnie od słowa „la bohème” określa się ów aranżacyjny nurt. W wyniku trudnej sytuacji ekonomicznej straciła ona swój dobytek – malarze czy pisarze korzystali wówczas z tego, co mieli pod ręką. W ich mieszkaniach zaczął dominować, w związku z tym, kreatywny chaos, polegający na tym, że zestawiano w nich ze sobą pozornie niepasujące do siebie elementy. Tworzone przez bohemę dzieła zaczęły też wówczas łamać obowiązujące schematy, podobnie jak miało to miejsce w ich mieszkaniach. Kilka dekad później ów styl pokochali również hippisi, którym przypadły do gustu komfortowe meble i klimatyczne dodatki.
Jakie materiały stosuje się w kuchni boho?
Kuchnia boho to miejsce, w którym dominują naturalne materiały, a więc drewno, wiklina, rattan, ceramika, kamień czy glina. Mile widziane są także trawa morska oraz juta. Jeśli chodzi o samo drewno, doskonale odnajduje się ono w formie podłogi – w takim przypadku należy jednak pamiętać o jego regularnej impregnacji.
Kuchnia boho „polubi” się z płytkami ceramicznymi, a także terakotą, która wniesie do środka odrobinę klimatu vintage. Podziwiamy w takich wnętrzach również nierzadko kolorowe, patchworkowe lub marokańskie płytki ceramiczne, zlokalizowane najczęściej między blatem a szafkami – łączą one walory dekoracyjne z użytkowymi, co owocuje pięknymi oraz funkcjonalnymi aranżacjami. W wielu przypadkach w kuchni boho świetnie odnajdują się nawiązujące do piękna flory tapety oraz surowa, odsłonięta cegła – to odważne rozwiązanie, które jednak nieco zdynamizuje Twoje wnętrze. Zastosowanie wielu materiałów w jednym wnętrzu pozwoli uzyskać z kolej wrażenie trójwymiarowości i głębi.
Jakie kolory występują w kuchni boho?
Kuchnia w stylu scandi boho jest nasycona przede wszystkim jasnymi barwami: bielą, ecru czy kością słoniową – dobrze się one sprawdzają nawet w przypadku mało ustawnych pomieszczeń. Tworzą one doskonały mariaż z przygaszoną zielenią czy dyskretnym brązem, natomiast kontrapunkt niekiedy stanowi dla nich delikatna lub musztardowa żółć, czasem też ochra. W detalach może też pojawiać się czerń, np. formie wpuszczanej w blat umywalki. Stosowane barwy powinny mieć działanie kojące, budować atmosferę pełną ładu oraz harmonii.
Jeżeli chodzi o klasyczną odmianę tego stylu, dominuje w nim cała feeria barw, w tym energetyczne kolory, a więc np. czerwień, turkus, pomarańcz, fuksja czy nawet i fiolet – w tym przypadku barwy mają z założenia „zarażać” swoją energią. Bez problemu mogą też ze sobą na różne sposoby kontrastować. Chcąc umiejętnie je połączyć, warto skorzystać z koła barw, która pomoże Ci zestawić ze sobą odpowiednie odcienie.
Jakie meble występują w kuchni boho?
W skandynawskiej wersji boho często gości zabudowa kuchenna w odcieniu białym lub waniliowym – to sprawdzona i zdecydowanie najczęstsza w tym stylu opcja projektowa. Zazwyczaj wyróżnia się ona prostymi formami, choć natknąć się we wnętrzach tego typu można również na mniej konwencjonalne modele. Ich uchwyty często wykonywane są natomiast z mosiądzu lub stali – ich obecność pozwala podkreślić elegancki charakter przestrzeni.
W klasycznej odmianie omawianego stylu często można dostrzec szafki i stoły z drewna, w tym również i meble, które zostały własnoręcznie odnowione lub pochodzą z drugiej ręki – każdy z nich opowiada swoją własną historię. Pierwsze skrzypce gra tutaj stół – pozwala on nie tylko cieszyć się smakiem i pięknym zapachem potraw, ale też wspólnie układać planszówki. Podobnie jak inne meble w tej estetyce, często pochodzi on z targów staroci. Nie bój się modeli urozmaiconych ornamentami oraz oznakami eksploatacji – idealnie wpisują się one w nurt boho, który ukochał sobie także niesztampowe faktury.
W kuchni boho warto znaleźć miejsce dla pięknych, wiklinowych regałów, na których przechowasz z powodzeniem wiele przypraw, konfitur czy książek kucharskich. Ważne jest również to, że meble mogą pochodzić z różnych miejsc i rejestrów stylistycznych i nic nie stoi na przeszkodzie, aby je ze sobą zestawiać. Połysk z powodzeniem może być łączony z matem, a kubki czy sztućce – pochodzić ze sobą z różnych kompletów.
Jakie oświetlenie występuje w kuchni w stylu boho?
W aranżacjach boho pojawia się oświetlenie pomagające budować intymny nastrój. Widoczne są w nich nierzadko lampy wyposażone w klosze z bambusa, które wprowadzają sporo wizualnej lekkości. Alternatywą dla nich mogą być te wykonane z rattanu, wikliny czy nawet i lnu – zapewniają one dużą elastyczność, jeśli chodzi o urządzanie przestrzeni. W klasycznej wersji boho idealnie sprawdzą się również lampiony z kolorowego szkła – dodają one wnętrzu odrobinę ekstrawagancji. Niektóre modele urozmaicone są nawet orientalnymi deseniami, inne są w pełni biodegradowalne.
Jakie dodatki występują w kuchni boho?
W kuchni w stylu boho – zarówno w wydaniu scandi, jak i tym klasycznym – nie powinno zabraknąć wiklinowych koszy, dzięki którym wnętrze staje się bardziej przytulne. Często im towarzyszą modele z rattanu, skrywające w sobie ogromny potencjał aranżacyjny – możesz je potraktować np. jako gazetowniki.
Kluczem do aranżacyjnego sukcesu w przypadku kuchni boho okażą się kolorowe zasłony oraz gliniane doniczki, które zapewnią Twojemu mieszkaniu wyjątkowy charakter. Szturmem tego typu pomieszczenia podbiły także makatki oraz plecione makramy, w dużym stopniu wpływające na estetykę całego pomieszczenia. Aby wprowadzić do wnętrza powiew świeżości, warto znaleźć w nim również miejsce dla roślin. Paprocie, zamiokulkasy, monstery – wszystkie te gatunki idealnie dopełnią opisywany nurt aranżacyjny, a przy okazji pozytywnie wpłyną na zdrowie domowników.
W stylu boho nie brakuje również folkowych wzorów i kwiatowych motywów, które często zdobią ceramikę oraz poduszki na krzesłach – możesz mieć pewność, że oczarują one Twoje zmysły. Mile widziane są też dodatki ręcznie robione, takie jak np. obrusy z naturalnych materiałów, pamiątki przypominające o dalekich wojażach oraz niewielkie dzieła sztuki, będące efektem pracy lokalnych artystów – sprawdzą się tutaj zwłaszcza przemyślane kompozycje, składające się z kilku prac. Estetyka jest w przypadku tego stylu aranżacyjnego zawsze na pierwszym planie.