-blog usług trmontowych poznań-
Łazienka w stylu japandi, czyli o tym, jak połączyć elegancję z wyrafinowanym designem
Styl japandi jest elegancki, a zarazem powściągliwy. Wyrafinowany i jednocześnie pełen finezji. Pozwoli Ci on wykreować zarówno przestronne domowe SPA, jak i niewielką łazienką w bloku. Niezależnie jednak od metrażu, jakim dysponujesz, owa estetyka umożliwia stworzenie strefy relaksu z prawdziwego zdarzenia. Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się, że jej zaaranżowanie we własnym domu nie jest aż takie trudne.
Styl japandi – co to jest?
Styl japandi to nurt aranżacyjny, stanowiący miks dwóch różnych stylów: skandynawskiego oraz japońskiego. Mimo, że rozwinęły się one na dwóch osobnych kontynentach, to wbrew pozorom mają wiele wspólnych mianowników, jak choćby zamiłowanie do natury czy minimalizmu. W przypadku estetyki scandi architekci kierują się w swoich działaniach m.in. konceptem hygge, zgodnie z którym nacisk stawia się na komfort i przytulność. Jednocześnie mieszkańcy Dalekiego Wschodu podążają za ideą wabi-sabi – wiążę się ona z docenianiem piękna przedmiotów nieidealnych. Oba te założenia wpisują się w styl japandi.
W omawianej przez nas konwencji aranżacyjnej kluczowe są takie kwestie, jak ład i harmonia. To wokół dwóch tych aspektów buduje się całą aranżację, która powinna emanować spokojem. Najlepiej jeśli wnętrze jest przestronne i zapewnia miejsce na oddech. Można powiedzieć, że japandi to coś więcej niż estetyka czy podejście do projektowania. To filozofia pewnego myślenia o codzienności – akcent stawia się tutaj na jakość, dobre gatunkowo materiały oraz harmonię między człowiekiem a otaczającą go rzeczywistością.
Styl japandi w łazience i nie tylko – jak się narodził?
Styl japandi narodził się, wbrew pozorom, wcale nie kilka lat temu. Jego początków można się dopatrywać już w XIX w., kiedy to artyści i projektanci z Danii zaczęli podróżować po Japonii, aby znaleźć bodźce, które byłyby w stanie skutecznie pobudzić ich kreatywność. Następnie, w latach dziewięćdziesiątych XX w., oficjalnie doszło do powstania takiej estetyki. Za jej twórców uznaje się japońskich architektów, którym zależało na stworzeniu stylu, w którym walory użytkowe szłyby pod rękę z tymi wizualnymi. Od tego momentu filozofia japandi zaczęła się rozpowszechniać na całym świecie, docierając również do naszego kraju.
Jakie kolory występują w łazience w stylu japandi?
Łazienka w stylu japandi pełna jest łagodnych, sprzyjających wyciszeniu kolorów, takich jak kość słoniowa, beże czy biele. Paletę uzupełniają eleganckie brązy oraz popielate szarości. W niektórych aranżacjach przebija się przez nie również przygaszona zieleń. Wszystkie barwy są wyważone i wspaniale korespondują z prostymi, geometrycznymi formami oraz czystymi liniami mebli. Jeżeli chcesz nieco przełamać ich monotonię, możesz „doprawić” całość wpadającą w odcień rdzy czerwienią i zaprosić ją do wnętrza np. w formie energetycznych akcentów. Taki mariaż kolorów może okazać się patentem na udaną aranżację.
Jakie materiały stosuje się w łazience w stylu japandi?
Pierwsze skrzypce w łazience w stylu japandi odgrywa szlachetne drewno, które wiedzie prym pośród innych naturalnych materiałów i posiada ogromny potencjał aranżacyjny – tworzy się z niego głównie półki oraz ramy luster, ale czasem też okładziny ścienne i szafki. Im więcej na nim sęków czy słojów, tym piękniej się ono prezentuje.
Kreatywnym rozwiązaniem okażą się tutaj także płytki gresowe, które – ozdobione stylowym dekorem – można ułożyć na podłodze np. w jodełkę. Co więcej, dobrze sprawdzą się w tym przypadku zarówno geometryczne, jak i bardziej owalne kształty. Tego rodzaju materiał wykończeniowy ma wiele zalet – przede wszystkim nie trzeba go impregnować. Ponadto gres z powodzeniem zastosujesz również na ścianach – w ten sposób zaprezentujesz go domownikom w pełnej krasie.
Cenisz bardziej surowe w formie wykończenia? Zdecyduj się zatem na beton architektoniczny, który możesz umieścić na pionowych płaszczyznach i który jest bardzo wszechstronnym materiałem. Miejsce w takim wnętrzu dla siebie znajdą również kamień czy nawet i bambus, dzięki któremu wnętrze staje się przytulne i pełne ciepła. Z tego pierwszego materiału często wykonywane są blaty (choć świetnie zdadzą tu egzamin także modele z konglomeratu), z tego drugiego natomiast – stylowe dekoracje. We wnętrzach japandi goszczą też często: wytrzymały i odporny na przetarcia len oraz stylowy rattan. Wszystkie te materiały tworzą w łazience klimat pozwalający na błogi relaks oraz przyjemne ukojenie.
Jakie meble i ceramika występują w łazience japandi?
Meble w łazience japandi powinny być minimalistyczne w formie i jednocześnie wykonane z najwyższą precyzją. Jeżeli chodzi o gatunki, zwykle wykorzystuje się tutaj cyprys, buk, jak również i dąb. Jeśli problemem dla Ciebie nie są wysokie kwoty, możesz zdecydować się na drewno egzotyczne, takie jak np. doussie, iroko, merbau, padouk czy tek. Co więcej, dobrze się tu sprawdzą zarówno meble z drewna litego, jak i fornirowanego, cechujące się jedynie dyskretną dekoracyjnością.
Warto pomyśleć również o szafce umywalkowej, która urozmaici wystrój Twojej łazienki. Ze względu na to, że jednym z filarów wnętrz japandi jest dobra organizacja, tego typu rozwiązania projektowe powinny być wyposażone np. w szuflady podzielone na kilka części – w jednej możesz przechowywać kosmetyki, w drugiej natomiast suszarki czy inne akcesoria, inspirowane modnym wzornictwem. Warto podkreślić, że estetyka japandi nie boi się chropowatych powierzchni ani oznak eksploatacji na meblach – w stylu tym nawet najbardziej wysłużone meble znajdą dla siebie miejsce. Jednym warunkiem jest to, że muszą one pełnić jakąś funkcję i być zdatne do użytkowania.
Centralnym punktem łazienki powinna być prosta w formie wanna – najlepiej wolnostojąca. To właśnie jej należy oddać palmę pierwszeństwa. Ważne, aby zapewniała ona domownikom możliwość błogiego odpoczynku i pomagała przywracać im wewnętrzną równowagę, a jednocześnie działała na wyobraźnię i tworzyła z innymi elementami wnętrza finezyjną, a jednocześnie stonowaną kompozycję.
Jakie oświetlenie występuje w łazience japandi?
We wnętrzach w stylu japandi kluczowe jest naturalne oświetlenie – przestrzeń powinna być jak najbardziej wypełniona światłem. Mamy jednak świadomość, że często w łazienkach nie występują okna. Jeżeli jesteś dopiero na etapie projektowania domu, warto pomyśleć o modelach panoramicznych, z widokiem na samą naturę.
Jeśli chodzi o lampy sufitowe, najlepiej wybrać modele wyposażone w abażury z naturalnych materiałów, np. rattanu. Mogą one mieć również kształt plecionych koszy, które łączą uniwersalny styl z ponadczasowym wzornictwem. Pamiętaj też o odpowiedniej temperaturze barwowej żarówek – powinna ona utrzymywać się na poziomie 1800-2700 kelwinów. Dzięki temu światło będzie miękkie, sprzyjające relaksowi i wyciszeniu. Doda ono wnętrzu nieco domowego ciepła.
Jakie dodatki występują w łazience japandi?
Wnętrza w stylu japandi są dość ascetyczne, jeśli chodzi o dodatki. Nie oznacza to jednak, że są one ich pozbawione w 100% – tak nie jest. Warto tutaj postawić jedynie na kilka wyrazistych detali. Jednym z nich mogą być rośliny, które wspaniale korespondują z drewnem, bambusem oraz kamieniem. W grę wchodzą również inspirowane różnymi gatunkami kwiatów i drzew motywy florystyczne, np. na grafikach czy plakatach, dzięki którym wnętrze wypełni się oryginalnością oraz artyzmem.
W rattanowych koszach czy organizerach możesz przechowywać kosmetyki, a na wykonanych z bambusu wieszakach – wieszać ręczniki. Odpowiednio dobrane pozwolą Ci uzyskać wizualnie spójną przestrzeń. Z naturalnych materiałów często są dziś robione również dozowniki na mydło oraz pojemniki na szczoteczki, które umiejętnie spersonalizują wystrój. Wniosą one do wnętrza sporą porcję ciepła, a przede wszystkim pozwolą Ci utrzymać tak upragniony ład i harmonię.