-blog usług trmontowych poznań-
Styl glamour,
czyli
esencja blichtru i blasku
Styl glamour to synonim wyrafinowanego wdzięku i niebanalnej elegancji. Często wykorzystuje się w nim elementy, które pochodzą z różnych „rejestrów” stylistyczno-estetycznych, jednak – w połączeniu ze sobą – tworzą one przepiękną, harmonijną całość. Kryształki, błyszczące powierzchnie, efektowne dodatki… To dopiero początek niespodzianek, w jakie obfituje owa estetyka.
Czym jest styl glamour?
Styl glamour to nurt aranżacyjny pełen sprzeczności oraz kontrastów. Klasyka przeplata się w nim z nowoczesnością, a inspiracje rodem z baroku – z bogactwem form oraz wszechobecnym blaskiem, niczym z zamku Ludwika XVI. Jednocześnie widać w nim nawiązania do pop-artu, wczesnej X Muzy oraz związanych z nią gwiazd, takich jak np. Ginger Rogers czy też Marilyn Monroe, które aranżowały bogate mieszkania w podobny sposób.
Jak powstał styl glamour? Historia
Początek stylu glamour można dostrzec już na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, natomiast formował on aż do szóstej jego dekady. Narodził się w epoce Wielkiego Gatsby’ego, z czasem jednak ewoluował. W połowie stulecia zyskał on popularność dzięki wspomnianym hollywoodzkim osobistościom, a także dzięki cenionym projektantom, takim jak William Haines czy Dorothy Draper.
Na początku styl glamour można było zaobserwować w świecie mody, dopiero później wkroczył on w finezyjny świat aranżacji. Dziś przekracza on tradycyjne, wnętrzarskie schematy i pozwala eksperymentować z konwencją oraz groteską – i to na wiele rozmaitych sposobów.
Stylowe meble w stylu glamour
Salon w stylu glamour to przestrzeń wypełniona luksusem i elegancją. Często można w niej znaleźć onieśmielające meble o wysublimowanych formach – to właśnie one stanowią serce wnętrza. Zwykle są to pikowane sofy i fotele typu chesterfield lub modele przypominające muszle, pokryte efektownymi materiałami, które pod wpływem światła przepięknie się mienią.
Dobrą praktyką jest umieszczenie w takich wnętrzach stolików kawowych ze złotymi akcentami, a w korytarzach – stylowych konsol, udekorowanych w podobny sposób. Oczywiście mile widziane są także stoły z kabriolowymi nóżkami, przywołujące skojarzenia związane z komnatami Wersalu, warto też pomyśleć nawet o szezlongach z zaokrąglonymi podłokietnikami. Kontrapunkt dla pałacowej stylistyki mogą stanowić designerskie komody, pełniące oczywiście nie tylko funkcję praktyczną, ale i czysto dekoracyjną. Jeśli zależy Ci na bardziej nowoczesnym wnętrzu rodem z ekskluzywnego penthouse’u, umieść w nim również meble z lustrzanymi frontami, które przy okazji wizualnie powiększą dane pomieszczenie.
Kolory w stylu glamour
Styl glamour ukochał sobie kontrasty, a więc np. zestawienie bieli z czernią. Bazę w tej estetyce mogą stanowić jednak również takie kolory, jak beż, krem czy też ecru, a także i barwy ciemne – ów nurt doskonale prezentuje się w obu tych wariantach. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować butelkową zieleń, pudrowy róż, królewski fiolet, orzeźwiający turkus czy karminową czerwień, wręcz przeciwnie, we wspaniały sposób ożywiają one wnętrze – szczególnie zastosowane w roli akcentów. Takie barwy nawiązują do kolorów rzadko spotykanych, szlachetnych kamieni.
Nierzadko można się w palecie kolorów natkną
w stylu glamour także na uniwersalny antracyt czy dystyngowane szarości. Podobny efekt są w stanie wykreować meble, ściany lub dodatki w odcieniach granatu. Myślałaś o barwie czekoladowej? Również i taką masz prawo tutaj zastosować. Pamiętaj też o elementach w kolorze szampańskiego złota, ekskluzywnego srebra lub wysublimowanej miedzi, które wprowadzą do całości nieco splendoru.
Oświetlenie w stylu glamour
Znakiem rozpoznawczym stylu glamour są lampy, oczywiście skąpane w wyjątkowym blasku. Często w mieszkaniach goszczą masywne żyrandole z kryształami – modele tego typu zachwycają nie tylko detalami, ale i imponującymi rozmiarami. Twoje mieszkanie ma niewielki metraż? W takim razie kluczem do aranżacyjnego sukcesu okażą się eleganckie, wykonane z mosiądzu kinkiety, wnoszące do wnętrz sporą porcję wyrafinowania. Mogą one przyjmować np. kształt świeczników lub być bardziej płaskie i minimalistyczne. Nierzadko natkniesz się w tym stylu także na oświetlenie przybierające formę szklanych kul, które – wraz z połyskującymi dodatkami – tworzą efektowną grę świateł.
Dodatki w stylu glamour
We wnętrzach glamour połyskujące, bogato zdobione lustra wprowadzają do przestrzeni luksusowy charakter, a jednocześnie wizualnie ją powiększają. Tego typu dodatki idą pod rękę ze szlachetnymi tkaninami: aksamitem, satyną, pluszem, welurem czy nawet jedwabiem. We wnętrza w takiej estetyce idealnie wpiszą się akcenty z marmuru oraz innych kamieni szlachetnych, a także te wykonane z połyskującego lub szczotkowanego metalu.
Nieodzownie ze stylem glamour kojarzą się modne tapety, np. z motywami roślinnymi lub abstrakcyjnymi – podobne wzory pojawiają się również na kolekcjach plakatów oraz obrazów, „ubranych” w wyraziste ramy. Na upodobania właścicieli wskazują często też czarno-białe zdjęcia przedstawiające gwiazdy kina, a więc np. Audrey Hepburn czy wspomnianą już Marilyn Monroe. Zamiast tego rodzaju dekoracji można często natknąć się także na gładkie, nierzadko połyskujące ściany, które idealnie korespondują z grubymi, mięsistymi zasłonami. Na stołach widoczne są ekstrawaganckie patery, zaś na komodach – nietuzinkowe świeczniki. Wszystkie te elementy pozwolą Ci uzyskać niepowtarzalny, glamowy look.
Jak zaaranżować salon w stylu glamour?
Salon w stylu glamour to miejsce, w którym spotykają się rozmaite faktury i w których króluje wyrafinowane wzornictwo. Centralnymi jego punktami są pikowane kanapy chesterfield, przywodzące na myśl skojarzenia związane z bogactwem i wytwornością. Wyjątkową elegancją emanują również stoliki kawowe z marmurowymi blatami – często ustawia się je obok siebie, przy czym jeden jest większy, natomiast drugi – mniejszy. Sporą dawkę prestiżu wnosi do takiego wnętrza sama podłoga – fantastyczne tło dla eleganckich bibelotów stanowi jodełka węgierska lub francuska. Równie dobrze na podłożu można umieścić marmurowe płytki, które stworzą z innymi elementami wnętrza tchnącą blichtrem kompozycję.
Jak urządzić sypialnię w stylu glamour?
Sypialnia w stylu glamour nie może obyć się bez dużego łóżka z tapicerowanym zagłówkiem. Mebel powinna pokrywać np. aksamitnie miękka narzuta o charakterystycznym połysku lub – jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza nutę nowoczesności – ozdobioną pop-artowym wzorem. Aby uczynić wnętrze przytulnym, warto zaprosić do niego całą masę tekstylnego towarzystwa w postaci modnych poduszek czy też dekoracyjnych dywaników.
Elegancki charakter aranżacji podkreślą także osadzone na dekoracyjnych nóżkach stoliki nocne oraz lampki z mosiężną podstawą. W innym kącie pokoju warto postawić modną toaletkę z wbudowanym lustrem oraz szufladami – możesz w nich przechowywać cenne drobiazgi oraz praktyczne akcesoria. Obok niej niech stanie okrągła pufa udekorowana złotymi zdobieniami, która w elegancki sposób połączy funkcjonalność z estetyką.
Jak zaaranżować łazienkę w stylu glamour?
W aranżacjach w stylu glamour ważną rolę pełnią zjawiskowe salony kąpielowe, które mają funkcję reprezentacyjną. Gwiazdą utrzymanego w tej estetyce wnętrza z pewnością będzie umywalka nablatowa, urozmaicona np. nadrukiem w błyszczące esy-floresy na białym, matowym tle – przełamie ona monotonię wnętrza, zanim ta się w ogóle pojawi! Ponadto wykreuje ona spektakularny efekt w duecie z gustowną, chromowaną armaturą o satynowym wykończeniu. Na osobną wzmiankę zasługuje zestaw powleczonych złotem akcesoriów łazienkowych, takich jak dozownik do mydła czy mydelniczka – z pewnością ucieszą one swoim widokiem każdego domownika.
Jak urządzić kuchnię w stylu glamour?
Jeśli chodzi o kuchnię w stylu glamour, w pierwszej kolejności rekomendujemy starannie wybrać samą zabudowę – lakierowaną lub matową. Między górnymi a dolnymi szafkami warto zadbać o płytki imitujące marmur. Jeśli masz na to przestrzeń, pomyśl o przestronnej wyspie, która wniesie do wnętrza szczyptę luksusu. Następnie umieść wokół niej tapicerowane krzesła, najlepiej ozdobione modnym pikowaniem.
Nad blatem polecamy umieścić kryształowy żyrandol lub model z kloszami w kształcie łezki. Zwróć uwagę również na sam okap – on także może okazać się fantastyczną ozdobą wnętrza. Jeśli odpowiednio go dobierzesz, nie będzie potrzeby jego krycia i maskowania. Tak zaaranżowana kuchnia stanie się prawdziwym uosobieniem dobrego smaku i stylu.