-blog usług trmontowych poznań-
Kuchnia w stylu prowansalskim,
czyli
kwintesencja przytulności i romantyzmu
Styl prowansalski to bardzo kobiecy nurt aranżacyjny, który emanuje urokiem, romantyzmem oraz wyjątkową przytulnością. Rozbielone kolory, delikatne zdobienia i motywy zaczerpnięte prosto z natury – oto jego znaki rozpoznawcze. Kwiatowe wzory przeplatają się tutaj z wikliną, a szlachetne drewno z eleganckim kamieniem. Jak powinna zatem wyglądać kuchnia w stylu prowansalskim? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Styl prowansalski – co to jest?
Styl prowansalski to esencja kojącej atmosfery, harmonii i bezpretensjonalności. Można powiedzieć, że jest on ponadczasowy, cieszy się wszak popularnością od ponad 100 lat. Utrzymane w nim wnętrza są pełne finezji, magii oraz swoistej prostoty. Czym się charakteryzują? Pastelowe kolory idą tutaj pod rękę z naturalnymi materiałami i sentymentalnymi dodatkami, a idylliczny klimat z oryginalnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Ciekawostką jest to, że inspiracje czerpie ta estetyka garściami ze stylu shabby chic, rustykalnego, vintage, a nawet angielskiego.
Styl prowansalski w kuchni i nie tylko – jak się narodził?
Styl prowansalski, jak sama nazwa wskazuje, narodził się w Prowansji – krainie usytuowanej w południowo-wschodniej części Francji. Znajdujące się tam pola lawendy oraz urokliwe wzgórza do dziś stanowią jej wizytówkę, podobnie zresztą jak pachnące zioła. Szczególną popularność zyskał ów nurt w XIX w., dzięki artystom, którzy chętnie go zapraszali do swoich domów. Jego korzenie można znaleźć jednak już w wieku XVII – wówczas reprezentanci francuskiej burżuazji zaczęli spędzać wakacje we wspomnianym regionie nad Morzem Śródziemnym. W swoich rezydencjach łączyli oni francuski rozmach z elementami rodem z sielskiej wsi. Nic więc dziwnego, że w takiej estetyce zakochali się mi.in. Paul Cezanne czy Vincent van Gogh. Dziś triumfuje ona na całym świecie.
Jakie kolory występują w kuchni w stylu prowansalskim?
Kuchnia w stylu prowansalskim powinna stanowi
przedłużenie pięknych, znajdujących się na zewnątrz, francuskich krajobrazów. Dominują w niej zatem pastelowe barwy, przede wszystkim fiolet, kojarzący się z polami lawendy, oraz błękit, który przywodzi na myśl bezchmurne niebo. Niekiedy można natknąć się tutaj także na rozbielony róż, orzeźwiającą miętę czy oliwkową zieleń. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym wnętrzu również biel, której towarzyszą kremy i odcienie ecru.
Jakie materiały stosuje się w kuchni w stylu prowansalskim?
Kuchnię prowansalską wypełniają naturalne materiały, takie jak np. kamień czy drewno, zwłaszcza to z orzecha, dębu, sosny czy nawet jesionu. Oba te surowce emanują elegancją i jednocześnie swojskością, dlatego często można je znaleźć na podłogach czy blatach. O odpowiedni klimat zadbają w takich wnętrzach również żeliwo czy ceramika, która występuje często w formie kafelków. Świetnie w nich wygląda też biała cegła, która nierzadko zdobi same ściany. Całą aranżację wieńczą znajdujące się na suficie belki, nadające wnętrzu oryginalności i charakteru.
Jakie meble występują w kuchni prowansalskiej?
Aby wnieść do wnętrza odrobinę magii rodem z prowansalskiego życia, warto dobrać odpowiednie meble. Ciepły nastrój wprowadzą tutaj bez wątpienia te wykonane z drewna – pomalowanego farbą kredową lub występującego w swoim naturalnym odcieniu, z widocznym rysunkiem słojów. W centrum kuchni powinien zagościć duży, rozległy stół, tak aby cała rodzina mogła przy nim spożywać posiłki czy delektować się pyszną kawą. Może on posiadać kabriolowe nóżki, które dodadzą mu stylu i elegancji. Idealnie będą z nim korespondowały białe, drewniane krzesła, obite tkaniną żakardową lub kretonową, udekorowaną kwiecistym deseniem. Jeśli nie są one tapicerowane, całą kompozycję warto uzupełnić miękkimi, dekoracyjnymi poduszkami.
Chcąc nawiązać do aury prowansalskiej prowincji, warto umieścić w kuchni szafki z przeszkleniami. Ich fronty są z reguły frezowane, najczęściej utrzymane w odcieniach bieli, szarości czy nawet błękitu – barwy te idealnie komponują się z fakturą drewna. Dodatkowo niektóre modele mebli mogą pochwalić się żłobieniami, np. w kształcie kwiatów. W wielu przypadkach są one również celowo postarzane, przecierane i bejcowane – właściciele takich wnętrz odrzucają w ten sposób, czasem niejako przy okazji, skłonność do nadmiernego konsumpcjonizmu i zakupów kolejnych niepotrzebnych witryn czy komód – zamiast tego poddają to, co już mają, niewielkiej renowacji.
Klimat prowansalskiej nostalgii kreują także meble udekorowane stylowymi rzeźbieniami czy kutymi rączkami. Wykonywane są z reguły z litego drewna, w razie potrzeby można zdecydować się jednak również na te fornirowane. Wiele osób w takiej kuchni posiada meble obecne w rodzinie od wielu pokoleń lub pochodzące z pchlich targów, gdzie można niekiedy znaleźć prawdziwe perełki. Dodatkowo można je pomalować kredową farbą, a następnie je poprzecierać, aby uzyskać tzw. efekt shabby chic.
W prowansalską kuchnię świetnie wkomponują się również kredensy, które sprawiają wrażenie, jakby były przeniesione prosto z urokliwej wsi. Warto wyeksponować w nich niebiesko-białą zastawę stołową, która wniesie do wnętrza sporo uroku i świeżości. Chciałbyś przechowywać w nich swoje skarby lub butelki wina? Oczywiście jak najbardziej możesz to robić – w ten sposób wnętrze stanie się bardziej stylowe i eleganckie, tym bardziej, że Prowansja słynie również z wybornych trunków.
Do prowansalskiej kuchni będzie pasował także stylizowany na starszy sprzęt AGD – utrzymane w klimacie retro lodówki czy piekarniki mogą okazać się wspaniałą dekoracją mieszkania, jednocześnie oferując szeroką gamę nowoczesnych funkcji. A co z kolei ze zlewem? Najlepiej zadbać o ten ceramiczny, wraz z armaturą – również w stylu vintage.
W przestronnych kuchniach w stylu prowansalskim znajdzie się przestrzeń również i na wyspę. Dzięki niej domownicy będą mogli m.in. rozwijać swoje zdolności kulinarne. Miejsce wokół nich urozmaicą stoliki barowe, które wniosą do wnętrza powiew nowoczesności, a przy okazji uprzyjemnią biesiadowanie, zachęcając do miłych rozmów oraz wspólnego gotowania.
Jakie oświetlenie występuje w kuchni w stylu prowansalskim?
Oświetlenie w kuchni prowansalskiej pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Wyróżnia się ono dużą różnorodnością. Oprócz wspomnianych już, często wykorzystywanych materiałów, takich jak drewno, ceramika czy kamień, warto postawić również na kuty metal, np. mosiądz. W idyllicznych wnętrzach goszczą także efektowne żyrandole z wieloma ramionami, utrzymane np. w odcieniach beżu. Interesującymi „bohaterami” aranżacji okażą się również lampy wyposażone w abażury z rattanu lub wikliny, malowane w całości na biało. W takich przestrzeniach chętnie sięga się też po klimatyczne lampiony, wyszperane na babcinym strychu.
Warto zaznaczyć, że wnętrza prowansalskie są z reguły jasne, dlatego dobrze jest zadbać o jak największą ilość światła naturalnego – tak aby kuchnia była skąpana w słońcu, jak ma to miejsce w południowo-wschodniej części Francji.
Jakie dodatki występują w kuchni prowansalskiej?
Aranżacje utrzymane w omawianej estetyce inspirowane są w dużej mierze samą naturą. Iście prowansalską atmosferę wyczaruje w nich umieszczona w ceramicznych wazonach lawenda, a także zioła, a więc np. bazylia czy tymianek. Możesz tutaj pozwolić sobie także na przewiązane kokardkami warkocze czosnku, które dodadzą całości sporo uroku.
Subtelnymi akcentami dekoracyjnymi okażą się także zwykłe przetwory, słoiki z pokarmami sypkimi czy nawet ozdobne butelki, które ciekawie urozmaicą wnętrze. Modnymi dodatkami będą również stylowe pojemniki na mąkę, cukier i sól, które pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Pamiętaj też o półkach, których zawartość możesz odkrywać i zakrywać przy pomocy urokliwych zasłonek.
Powiew lekkości i świeżości wprowadzają do kuchni prowansalskiej subtelne, zawieszone na oknach firanki oraz lniane zasłony. Alternatywą dla tego pierwszego rozwiązana mogą być zazdrostki, dzięki którym kuchnia zyska jeszcze bardziej romantyczny wygląd. Pragniesz w oryginalny sposób ozdobić stół? Rewelacyjny efekt uzyskasz, stawiając na nim bielone serwetniki oraz bieżniki z motywem lawendy. Dobrze jest mieć na wyposażeniu również bawełniane podkładki, najlepiej utrzymane w pastelowych kolorach.
Prowansalskie wnętrze to idealne miejsce do wyeksponowania wiklinowych koszyków, wprowadzających mnóstwo ciepła i przytulności – mogą występować one w swoich naturalnych odcieniach lub być malowane np. na biało lub fioletowo. Ciekawego charakteru nada aranżacji też okrągły, czarny zegar, utrzymany w stylu retro, nawiązujący do klimatu minionych epok. Wyjątkową atmosferę wykreują w nim również tekstylia, a więc np. ściereczki urozmaicone motywami kwiatowymi, paskami, ewentualnie kratką.