-blog usług trmontowych poznań-
Malowanie ścian dla początkujących -
o czym warto pamiętać?
Planujesz metamorfozę swojego wnętrza? A może chcesz lekko je odświeżyć? Dobrym rozwiązaniem może okazać się w takim razie malowanie ścian. Jak się okazuje, jest to czynność stosunkowo prosta, a efekt, który zapewnia, może być spektakularny. Warto pamiętać jednak o odpowiednim przygotowaniu pionowych płaszczyzn oraz całego pomieszczenia, a także o tym, jak naprawdę należy tego typu prace wykonywać. Dowiedz się więcej.
Jakie narzędzia przygotować do malowania ścian?
Do malowania ścian potrzebne Ci będą następujące narzędzia:
wałek malarski,
pędzel syntetyczny (lub mały wałek)
kuweta,
farba do ścian,
farba gruntująca,
taśma malarska,
folia ochronna,
papier ścierny (drobnoziarnisty),
odkurzacz,
opcjonalnie: farba izolująca, mydło malarskie, masa szpachlowa, kij teleskopowy, środki grzybobójcze, szpachelka budowlana.
Jak przygotować pokój do malowania ścian?
Zanim zaczniesz malować ściany, dobrze jest przygotować wnętrze do wykonywania tej czynności.
Przesuwanie mebli i zabezpieczanie przedmiotów:
Usuń z wnętrza jak najwięcej mebli oraz innych przedmiotów. Dzięki temu nie będą one brudne po przeprowadzeniu całej operacji.
Dokładnie zabezpiecz grzejniki, okna, podłogi i wszystko to, na czym może się znaleźć farba – możesz to zrobić, używając folii ochronnej. Do zabezpieczenia listew i gniazdek wykorzystaj taśmę malarską.
Sufit będzie miał inny kolor niż ściany? Zabezpiecz jego krawędzie przy pomocy taśmy malarskiej.
Zadbaj o powierzchnię ściany:
Jeśli istniejące już warstwy farby są w niezbyt dobrym stanie, warto się ich pozbyć, np. przy pomocy szpachelki budowlanej.
Jeśli występują pęknięcia i ubytki, wypełnij je, korzystając z masy szpachlowej. Jak to zrobić? Zwilż je wodą, nałóż wspomnianą masę, a następnie całość znowu zwilż.
Odkurz również ściany i sufit, pozbądź się z nich pyłu. Możesz to zrobić, korzystając z odkurzacza (najlepiej z tego budowlanego).
Pozbądź się również plam – zwykle wystarczy tutaj skorzystać z wody, ewentualnie z niewielkiej ilości detergentu. Jeśli nie dasz rady tego zrobić, skorzystaj z farby izolującej lub mydła malarskiego i ciepłej wody. Pamiętaj, że wszelkie zabrudzenia mogą zmniejszać przyczepność farby.
W sytuacji, gdy występują grzyby lub pleśń, pozbądź się ich z wykorzystaniem produktów grzybobójczych.
Czyste ściany należy zmatowić i przeszlifować do momentu uzyskania gładkiej powierzchni, najlepiej przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego.
Gruntowanie:
Jeśli ściana jest w niezbyt dobrej kondycji, zagruntuj ją i poczekaj aż całość dobrze się utwardzi. Jeżeli jest w dobrym stanie, nie musisz tego robić, choć możesz. W jakim celu? Dzięki temu wzmocnisz podłoże oraz zmniejszysz ryzyko rozwoju grzybów i pleśni. Pozwoli Ci to również lepiej rozprowadzać farbę.
Kiedy konieczne jest wykonanie tej czynności? Możesz to sprawdzić, przecierając ścianę suchą dłonią. Jeśli zauważysz na niej biały ślad, oznacza to, że należy taką operację przeprowadzić. Aby było to możliwe, potrzebna Ci będzie farba gruntująca, którą również należy rozprowadzić przy pomocy pędzla lub wałka.
Jak malować ściany? O czym trzeba pamiętać?
Zanim rozpoczniesz etap właściwego malowania, pamiętaj o poniższych wskazówkach.
Zacznij od sufitu:
Na początku wylej część farby na kuwetę malarską (pamiętaj o zamknięciu wiadra).
Zacznij malować wałkiem pokój od sufitu (jeśli on też ma być pomalowany). Wcześniej możesz też umocować wałek na kiju teleskopowym. Następnie wykonuj pasy równolegle do okna.
W trudniej dostępnych miejscach skorzystaj z pędzla syntetycznego lub małego wałka. Poradzi sobie on również z krawędziami i narożnikami. Ważne, aby wykonywać zdecydowane ruchy w kierunku poziomym.
Przejdź do malowania ścian:
Następnie skorzystaj z wałka. Zanurzaj go w farbie jedynie w 50% i odciskaj zbyt dużą jej ilość na kratce malarskiej.
Farbuj ścianę od góry dołu, tworząc na niej pionowe, równoległe w stosunku do siebie pasy.
Możesz zaaplikować drugą warstwę, ale dopiero gdy pierwsza wyschnie.
Nie dociskaj wałka do ściany.
Daj ścianom czas na wyschnięcie – kieruj się tutaj zaleceniami producenta.
A oto inne wskazówki:
Pamiętaj, aby nie przerywać malowania np. w połowie – może to doprowadzić do powstania niezbyt ładnych smug.
Całą czynność wykonuj w temperaturze od 10°C do 28°C (a najlepiej do 25°C).
Ważne również, aby do malowania wybrać odpowiedni wałek – dobrze zdadzą tu egzamin zwłaszcza modele z włosiem o średniej grubości.
Zdecydowanie najlepiej jest wykonywać prace malarskie wiosną oraz jesienią.